Formułowanie przez nauczycieli wymagań edukacyjnych niezbędnych do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ( semestralnych ) ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych
- Nauczyciel formułuje szczegółowe wymagania edukacyjne niezbędne do uzyskania śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z nauczanego przedmiotu wynikających z realizowanego przez siebie programu nauczania.
- Nauczyciel, ustala na początku każdego semestru obowiązujące formy oceniania i ich ilość, wynikające ze specyfiki przedmiotu i jego wymiaru godzin. Przyjmuje się minimalną ilość ocen równą ilości godzin w tygodniu plus 1 (nie mniej niż trzy). Ustalone dla każdego przedmiotu pensum musi być respektowane przez wszystkich nauczycieli danego przedmiotu, co nie wyklucza wprowadzenia dodatkowych składników oceniania przez poszczególnych nauczycieli.
- Nauczyciele w ciągu pierwszych 15 dni każdego semestru informują uczniów i rodziców (prawnych opiekunów) o wymaganiach edukacyjnych realizowanego przez siebie programu oraz o sposobach i częstotliwości sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów, warunkach i trybie uzyskania wyższej niż przewidywana rocznej ( semestralnej ) oceny klasyfikacyjnej z obowiązkowych
i dodatkowych zajęć edukacyjnych. Fakt ten odnotowują w dziennikach lekcyjnych LIBRUS. - Wystawiając ocenę należy uwzględnić indywidualne możliwości ucznia.
- Na podstawie opinii publicznej poradni psychologiczno – pedagogicznej, w tym publicznej poradni specjalistycznej nauczyciel ma obowiązek dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe
lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom. - Przy wystawianiu stopnia nauczyciel kieruje się następującymi kryteriami ogólnymi:
- zakresem i jakością wiadomości ucznia,
- rozumieniem materiału nauczanego,
- posługiwaniem się i operowaniem nabytymi wiadomościami
i umiejętnościami, - kulturą przekazywania wiadomości,
- przy wystawianiu stopnia z w-f, muzyki, plastyki i techniki należy
w szczególności brać pod uwagę wysiłek ucznia, wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych przedmiotów, - ocena semestralna i końcoworoczna nie może być średnią arytmetyczną ocen cząstkowych.
Ocenianie bieżące i ustalanie śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych
- Ocenianiu podlegają osiągnięcia edukacyjne ucznia i jego zachowanie.
- Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie uczniowi informacji o jego osiągnięciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.
- Wprowadza się odrębne zasady i kryteria oceniania w klasach I – III , IV – VIII.
WSO ma na celu:
Informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;
Udzielenie uczniowi pomocy w samodzielnym planowaniu swojego rozwoju;
Motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
Dostarczenie rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o postępach, trudnościach w nauce, zachowaniu oraz specjalnych uzdolnieniach ucznia;
Umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno – wychowawczej.
WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA OKREŚLA WARUNKI I SPOSÓB OCENIANIA UCZNIÓW KLAS 1-3 W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 36 IM. STANISŁAWA STASZICA W SOSNOWCU.
- Ogólne założenia
- Przez wewnątrzszkolną ocenę osiągnięć edukacyjnych ucznia rozumie się rozpoznawanie przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia umiejętności i wiadomości w relacji do wymagań stawianych mu podstawą programową.
- Ocenianiu podlega zarówno postęp edukacyjny ucznia jak i jego zachowanie.
- Z początkiem każdego roku szkolnego nauczyciel informuje uczniów
o wymaganiach edukacyjnych wynikających z realizowanego przez niego programu zgodnego z podstawą programową. - Wychowawca klasy na początku roku szkolnego informuje rodziców (prawnych opiekunów) o wymaganiach edukacyjnych wynikających
z podstawy programowej i o zasadach oceniania. - W pierwszych tygodniach nauki na etapie kształcenia zintegrowanego dopuszcza się pisanie i kreślenie wzorów literopodobnych ołówkiem,
a następnie piórem lub długopisem. - W semestrze drugim klasy trzeciej jeśli pismo ucznia jest kształtne, czytelne i proporcjonalne, może on pisać w zeszycie w jedną linię.
- Funkcje oceny opisowej
Ocena opisowa spełnia funkcję:
- Informacyjną – mówi, co dziecku udało się poznać, zrozumieć, opanować, nauczyć; jakie zdobyło umiejętności, co już potrafi, jak kontroluje to, co robi; jaki był wkład jego pracy, i jaki jest obecnie; na co zasługuje?
- Motywacyjną – zachęca do podejmowania dalszego wysiłku, stwarza nadzieję na osiąganie sukcesu, dodaje wiary w możliwości dziecka – wzmacnia je, budzi zaufanie do zdobywania wiedzy i umiejętności, wskazuje na możliwości dokonania zmian w postępowaniu.
- Diagnostyczną – wskazuje, co do tej pory dziecko ma opanowało, co już robi dobrze, nad czym musi popracować, co powinno zmienić, czego zaniechać.
- Cele oceny opisowej
Ocena opisowa :
- Informuje ucznia o tym, co już umie, nad czym musi jeszcze popracować, aby osiągnąć jak najwyższy poziom.
- Uwzględnia możliwości dziecka, bierze pod uwagę wkład pracy oraz wysiłek, jaki ono włożyło w wykonanie zadania edukacyjnego.
- Umożliwia uczniom samodzielne planowanie własnego rozwoju.
- Pozytywnie motywuje dzieci, zachęca do dalszej pracy, uświadamia,
że wysiłek się opłaca. Uwzględnia postęp jaki się w dziecku dokonał. - Dostarcza rodzicom (prawnym opiekunom) informacji o sukcesach i trudnościach uczniów w nauce.
- Założenia szczegółowe
- W kształceniu zintegrowanym nauczyciel dokonuje oceny pracy dziecka na bieżąco podczas działań edukacyjnych, udzielając ustnych lub pisemnych informacji, oraz zapisując je w „ Kartach obserwacji ucznia”, które otrzymują rodzice na zebraniach (karty obserwacji przyjmują różną postać).
- Na zakończenie roku szkolnego nauczyciel dokonuje oceny opisowej końcoworocznej ucznia, która określa jego aktualny i rzeczywisty stan wiedzy i umiejętności bez dalszych wskazań.
- Ocena opisowa końcoworoczna wynika bezpośrednio z cząstkowych ocen wspomagających, uzyskanych przez ucznia w ciągu całego roku.
- Na wspomagające oceny cząstkowe składają się następujące elementy pracy ucznia: aktywność i zaangażowanie, samodzielność i kreatywność, zainteresowanie, czytanie, mówienie, pisanie, kartkówki sprawdzające bieżące postępy i umiejętności ucznia, comiesięczne sprawdziany osiągnięć edukacyjnych przeprowadzane zgodnie z podstawą programową danej klasy, pisanie z pamięci i ze słuchu przeprowadzone po utrwaleniu określonych umiejętności, samodzielne prace pisemne, prace domowe ucznia.
- Rodzice (prawni opiekunowie) o postępach edukacyjnych i zachowaniu swojego dziecka informowani są w trakcie zebrań rodzicielskich, które odbywają się według harmonogramu ustalonego przez dyrekcję szkoły.
- Ocenianie osiągnięć edukacyjnych
- Dokonując oceny osiągnięć edukacyjnych i umiejętności ucznia ustala się następujący sposób oceniania:
- Wspaniale (w) – poziom bardzo wysoki, uczeń biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w twórczym rozwiązywaniu problemów, proponuje rozwiązania nietypowe, samodzielnie i twórczo rozwija swoje uzdolnienia.
- Bardzo dobrze (bd) – poziom wysoki: uczeń biegle korzysta ze zdobytych wiadomości w różnych sytuacjach, twórczo rozwiązuje problemy, doskonale radzi sobie w nowych sytuacjach, proponuje śmiałe i twórcze rozwiązania problemów i zadań.
- Dobrze (db) – poziom średni: uczeń dobrze opanował zdecydowaną większość wiadomości i umiejętności określonych programem nauczania, pracuje samodzielnie, sprawnie korzysta ze zdobytych wiadomości w typowych sytuacjach, rozwiązuje
w praktyce typowe zadania i problemy, a wskazane błędy potrafi poprawić. - Wystarczająco (wys) – poziom zadowalający: uczeń w stopniu wystarczającym opanował podstawowe wiadomości i umiejętności określone programem nauczania, samodzielnie rozwiązuje łatwe zadania, a problemy o średnim stopniu trudności, i zadania nietypowe z pomocą, i pod kierunkiem nauczyciela.
- Bardzo słabo (bs) – poziom niski: uczeń bardzo słabo opanował wiadomości i umiejętności określone programem nauczania, wymaga wsparcia i pomocy ze strony nauczyciela w swoich działaniach, i w rozwiązywaniu zadań. Posiada poważne braki w wiedzy.
- Musisz popracować (mp) – poziom bardzo niski: uczeń nie opanował wiadomości i umiejętności określonych programem, wymaga stałego wsparcia i pomocy ze strony nauczyciela, nie jest w stanie nawet przy pomocy nauczyciela, rozwiązać zadania
o niewielkim (elementarnym) stopniu trudności, demonstruje niechęć do podnoszenia jakości swojej pracy.
- Końcoworoczne oceny z języka obcego nowożytnego są ocenami opisowymi. Cząstkowe podlegają ocenie zgodnie z wyżej opisaną skalą oceniania osiągnięć edukacyjnych.
- Ocena z religii jest oceną w skali: celujący, bardzo dobry, dobry, dostateczny, dopuszczający, niedostateczny.
- Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, muzyki, plastyki, techniki w szczególności bierze się pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć.
- Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej lub poradni specjalistycznej dostosować wymagania edukacyjne do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia.
- W zależności od istniejących w szkole warunków (np. zajęcia wyrównawcze, gimnastyka korekcyjna itp.) zapewnia się pomoc uczniowi, gdy zachodzi taka potrzeba.
- Oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów). Sprawdzone i ocenione prace pisemne oraz wytwory artystyczne uczeń i jego rodzice (prawni opiekunowie) otrzymują do wglądu na zebraniach oraz konsultacjach.
- Ocenianie zachowania uczniów
- W ocenie opisowej zachowania ucznia należy uwzględnić:
- kulturę osobistą oraz godne zachowanie się w szkole i poza nią,
- aktywność i stosunek do obowiązków szkolnych,
- dbałość o honor i tradycje szkoły,
- dbałość o piękno mowy ojczystej,
- dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób,
- okazywanie szacunku innym osobom,
- respektowanie zasad współżycia społecznego i ogólnie przyjętych norm etycznych.
- reprezentowanie szkoły na forum miasta i województwa poprzez uczestnictwo w konkursach o różnym zasięgu.
- Oceny zachowania ucznia dokonuje się na bieżąco słownie .
- Roczne podsumowanie pracy uczniów
- Klasyfikacja roczna polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym oraz ustaleniu rocznych ocen klasyfikacyjnych z poszczególnych edukacji oraz zachowania.
- Roczne oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych i zachowania są ocenami opisowymi.
Ocenianie w klasach IV – VIII.
- Poziom opanowania wiedzy i umiejętności z poszczególnych przedmiotów w klasach IV – VIII określonych programem nauczania ocenia się w stopniach semestralnych
wg następującej skali:
Stopień |
Skrót literowy |
Ocena cyfrowa |
celujący
bardzo dobry
dobry
dostateczny
dopuszczający
niedostateczny |
cel
bdb
db
dst
dop
ndst |
6
5
4
3
2
1 |
- Ocenę końcoworoczną z obowiązkowych zajęć edukacyjnych wystawia nauczyciel przedmiotu, a ocenę zachowania wychowawca klasy.
- Wystawiając ocenę należy uwzględnić indywidualne możliwości ucznia. Na podstawie opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej nauczyciel ma obowiązek dostosować wymagania edukacyjne.
- Ocenianie bieżące w klasach IV – VIII z zajęć edukacyjnych ustala się w stopniach według następującej skali :
- stopień celujący – 6
- stopień bardzo dobry – 5
- stopień dobry – 4
- stopień dostateczny – 3
- stopień dopuszczający – 2
- stopień niedostateczny – 1
dopuszczając stawianie „+” i „-‘ przy wyżej wymienionych ocenach
- Sposoby oceniania osiągnięć szkolnych:
- sprawdziany bieżące ustne i pisemne, trwające do 20 minut -
z materiału trzech ostatnich lekcji, - sprawdziany pisemne lub dłuższe wypowiedzi ustne -
po zakończeniu działu; sprawdziany pisemne muszą być zapowiedziane z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem i wpisane do dziennika, są poprzedzone lekcją powtórzeniową, - uczeń może pisać tylko jeden z wymienionych w punkcie b sprawdzian dziennie i tylko trzy tygodniowo,
- sprawdziany semestralne pisemne lub ustne - pod koniec semestru, zapowiedziane co najmniej dwa tygodnie wcześniej, wpisane do dziennika i ewentualnie poprzedzone lekcją powtórzeniową,
- pisemne formy sprawdzania wiedzy uczniów ( kartkówki, klasówki i wypracowania ) nauczyciel jest zobowiązany poprawić i przedstawić uczniom w ciągu dwóch tygodni. Prace te uczeń dostaje do wglądu podczas zajęć edukacyjnych z poszczególnych przedmiotów. Rodzice ( prawni opiekunowie ) mają prawo wglądu do prac pisemnych na zebraniach oraz konsultacjach.
- oceny są jawne dla ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów).
- uczeń może pisać tylko jeden sprawdzian semestralny dziennie
i tylko dwa tygodniowo, - w zależności od specyfiki przedmiotu dopuszcza się wykonanie przez ucznia pracy samodzielnej - referatu, projektu, pracy plastycznej, doświadczenia, modelu, pomocy naukowej itp.,
- liczba sprawdzianów, wymienionych w punktach b
i d nie może łącznie przekraczać trzech tygodniowo, - oceny klasyfikacyjne powinny być wystawione na dzień przed klasyfikacyjnym posiedzeniem Rady Pedagogicznej,
- oceny klasyfikacyjne ustala nauczyciel danego przedmiotu, biorąc pod uwagę indywidualne możliwości ucznia,
- o warunkach podwyższania ocen semestralnych i końcoworocznych decyduje nauczyciel.
- W okresie pierwszych dwóch tygodni pobytu w szkole uczniów klas IV w ramach oswajania się z obowiązującym modelem oceniania poddajemy ich sprawdzaniu osiągnięć, odnotowując w dzienniku tylko oceny zaakceptowaneprzez ucznia. Zasada ta ograniczona do 1 tygodnia obowiązuje także uczniów nowo przyjętych do klas programowo wyższych.
- Uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie do lekcji. Nieprzygotowania nie można zgłosić w przypadku zapowiedzianych kartkówek i sprawdzianów (z wyjątkiem usprawiedliwionej nieobecności trwającej co najmniej tydzień). Zgłoszenie przez ucznia nieprzygotowania po wywołaniu do odpowiedzi pociąga za sobą wpisanie oceny niedostatecznej. Zgłoszenie nieprzygotowania nie zwalnia ucznia z aktywnego udziału w lekcji.
- Konsekwencje wynikające z niesamodzielnej pracy podczas sprawdzianów i innych form oceniania ustala nauczyciel przedmiotu i informuje o nich uczniów.
- Nauczyciel jest zobowiązany do oddania sprawdzonych i ocenionych prac w terminie do dwóch tygodni.
- Przy odpowiedziach wynikających z własnej inicjatywy ucznia ocenie podlegać powinien nie sam fakt przejawiania aktywności, lecz rodzaj zaprezentowanych tą drogą umiejętności.
- Oceny otrzymane po śródrocznej konferencji klasyfikacyjnej zalicza się na konto II półrocza.
Warunki i tryb uzyskania wyższych niż przewidywane rocznych ocen klasyfikacyjnych z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych oraz rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania
- Uczeń ( jego rodzice, prawni opiekunowie ), który wyraża chęć uzyskania wyższej niż przewidywana roczna ocena klasyfikacyjna z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych, oceny z zachowania zgłasza ten fakt dyrektorowi szkoły przez złożenie podania w ciągu dwóch dni od uzyskania informacji
o przewidywanych ocenach. Podanie musi zawierać uzasadnienie tej decyzji. - Dyrektor szkoły wyznacza termin sprawdzianu kontrolnego w formie testu. Test ten sprawdza poziom opanowania przez ucznia wymagań edukacyjnych z danego przedmiotu na proponowaną przez ucznia ocenę. Warunkiem otrzymania tej oceny jest zaliczenie 90% wszystkich możliwych punktów z testu. Wynik testu może być negatywny lub pozytywny. W przypadku wyniku negatywnego pozostaje ocena przewidywana przez nauczyciela.
- W przypadku testu sprawdzającego z języka obcego, który składa się z części pisemnej i ustnej, uczeń może przystąpić do części ustnej jeżeli w części pisemnej otrzyma co najmniej 80% możliwych do uzyskania punktów. Uczeń otrzymuje pozytywny wynik testu, jeśli uzyska średnią z części pisemnej i ustnej nie mniejszą niż 90%.
- Termin przeprowadzenia testu ustala dyrektor szkoły . Nie może tobyć później niż na 1 dzień przed konferencją zatwierdzającą wyniki klasyfikacji.
- Sprawdzian kontrolny przeprowadza się nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń. Termin sprawdzianu uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami ( prawnymi opiekunami).
- Test sprawdzający wiadomości i umiejętności z języków obcych ma formę pisemną i ustną, z przedmiotów: technologia informacyjna, informatyka, w-f – formę praktyczną, z pozostałych przedmiotów – tylko formę pisemną.
- Uczeń pisze test lub zdaje egzamin praktyczny w obecności dyrektora szkoły lub nauczyciela przez niego wyznaczonego. W przypadku języków obcych – część ustna odbywa się z udziałem wyznaczonego przez dyrektora nauczyciela.
- Uczeń lub jego rodzic ( prawny opiekun), który wyraża chęć uzyskania wyższej niż przewidywana roczna ocena klasyfikacyjna
z zachowania zgłasza ten fakt dyrektorowi szkoły przez złożenie podania, w którym uzasadniają swoją decyzję. Podanie musi być złożone w ciągu 2 dni od uzyskania informacji o przewidywanej ocenie. Do podania uczeń dołącza informację o proponowanych przez niego działaniach na rzecz wyższej oceny. W ustaleniach tych działań może poprosić o pomoc wychowawcę klasy. - Zaproponowane przez ucznia sposoby działań, o których mowa
w ust.7, opiniuje dyrektor. - Decyzję o ewentualnym podwyższeniu oceny klasyfikacyjnej zachowania podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z wychowawcą i ewentualnie nauczycielem wskazanym przez ucznia.
Dostosowywanie wymagań edukacyjnych do szczególnych potrzeb uczniów i zwolnienia z niektórych zajęć.
- Nauczyciel jest zobowiązany na podstawie pisemnej opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej (publicznej i niepublicznej) w tym poradni specjalistycznej (publicznej i niepublicznej), dostosować wymagania edukacyjne, do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się lub deficyty rozwojowe, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.
- W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania dostosowanie wymagań edukacyjnych,
do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia następuje na podstawie tego orzeczenia. - Zasady oceniania uczniów ze specyficznymi trudnościami
w uczeniu się i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Ocenianie uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się:
- odbywa się głównie na podstawie wypowiedzi ustnych,
a ocenianie prac pisemnych na podstawie ich treści, - nauczyciel uwzględnia, przy ocenianiu uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, różnorakie czynniki wpływające na jakość pracy i docenia włożony przez ucznia wysiłek, a nie tylko uzyskany efekt,
- nauczyciel uwzględnia to, że uczeń z dysleksją , dysgrafią może mieć także trudności w matematyce,
- nauczyciel uwzględnia specyficzne trudności w uczeniu się również w nauce języków obcych,
- nauczyciel uwzględnia w ocenianiu uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się, trudności dotyczące orientacji przestrzennej, między innymi w posługiwaniu się mapą, w nauce geometrii, problemy ze sporządzaniem
i odczytywaniem wykresów, - podczas wykonywania prac pisemnych przez ucznia
ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się nauczyciel pozostawia uczniowi więcej czasu na analizę wzrokowo - słuchową i autokorektę, - nauczyciel uwzględnia trudności z koncentracją uwagi, pochopność działań i pobieżność myślenia ucznia ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się,
- przy wystawianiu oceny z pracy pisemnej wykonanej przez ucznia z dysgrafią nauczyciel nie ocenia szaty graficznej pracy; praca może być napisana drukowanymi literami, a praca domowa na komputerze,
- przy ocenianiu ucznia z dysleksją, dysortografią nauczyciel bierze pod uwagę znajomość zasad pisowni,
- przy ocenianiu ucznia z dysleksją za znajomość lektury obowiązkowej nauczyciel ocenia ucznia ze znajomości wyznaczonych wcześniej fragmentów; ewentualnie ze znajomości nagrań audiowizualnych tej lektury,
- nauczyciel ocenia ucznia z dyskalkulią za tok myślenia logicznego, za teoretyczną znajomość danych operacji matematycznych, za znajomość wzorów matematycznych, a nie za umiejętność ich wykorzystania,
- przy ocenianiu ucznia z dyskalkulią nauczyciel nie bierze pod uwagę pomyłek w obliczeniach, pozostawia więcej czasu na wykonanie zadań, na klasówce wyznacza uczniowi mniej zadań do wykonania, umożliwia korzystanie z dodatkowych pomocy,
- podczas zajęć edukacyjnych i sprawdzianów nauczyciel nie wymaga od ucznia z dyskalkulią stosowania metody wyznaczonej przez nauczyciela, pozwala mu przyjąć własną strategię rozwiązywania zadań.
Ocenianie uczniów niedowidzących:
- nauczyciel dostosowuje wymagania do wolniejszego tempa pracy i możliwości wzrokowych ucznia poprzez wydłużenie czasu pracy o 50% lub zmniejszenie ilości zadań do wykonania o 1/3,
- nauczyciel dostosowuje wielkość czcionki do potrzeb ucznia,
- nauczyciel może nie oceniać staranności pisma ręcznego.
Oceniając uczniów niedosłyszących:
- nauczyciel może odpytywać ucznia często i z małych partii przerobionego materiału,
- w pracach pisemnych nauczyciel liberalniej ocenia za błędy wynikające z niedosłuchu, biorąc pod uwagę indywidualne predyspozycje ucznia,
- nauczyciel pozostawia uczniowi niedosłyszącemu więcej czasu na sformułowanie wypowiedzi lub wykonanie polecenia,
- nauczyciel uwzględnia trudności ucznia niedosłyszącego
w budowaniu wypowiedzi wielozdaniowych.
- Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego należy
w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia
w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki zajęć. - Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć z wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej na podstawie opinii
o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, oraz na czas określony w tej opinii. - Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, zajęć komputerowych, informatyki lub technologii informacyjnej uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej (semestralnej ) oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „ zwolniony” lub „zwolniona”.
- W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego, informatyki lub technologii informacyjnej w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony”.
- Dyrektor szkoły, na wniosek rodziców ( prawnych opiekunów ) oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno – pedagogicznej
( publicznej i niepublicznej ) w tym poradni specjalistycznej
( publicznej i niepublicznej ), zwalnia do końca danego etapu edukacyjnego ucznia z wadą słuchu,z głęboką dysleksją rozwojową, z afazją, z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub z autyzmem, w tym z zespołem Aspargera, z nauki drugiego języka obcego. - W przypadku ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub indywidualnego nauczania zwolnienie
z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia. - W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego
w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” lub „zwolniona”.
Klasyfikowanie i promowanie uczniów
- Klasyfikowanie semestralne i końcoworocznew klasach I-III szkoły podstawowej polega na podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych ucznia w danym roku szkolnym w formie oceny opisowej.
- Oceny końcoworoczne i cząstkowe w klasach IV – VIII muszą być wyrażone w stopniach.
- Klasyfikacja śródroczna i roczna polega na okresowym podsumowaniu osiągnięć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania oraz ustaleniu śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych.
- Roczne (śródroczne) oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych ustala się w stopniach według następującej skali :
- stopień celujący – 6
- stopień bardzo dobry – 5
- stopień dobry – 4
- stopień dostateczny – 3
- stopień dopuszczający – 2
- stopień niedostateczny – 1
Kryterium |
Poziom w stopniach |
Poziom bardzo wysoki, uczeń biegle posługuje się zdobytymi wiadomościami i umiejętnościami w twórczym rozwiązywaniu problemów, proponuje rozwiązania nietypowe, samodzielnie i twórczo rozwija swoje uzdolnienia.Prezentuje wiadomości powiązane ze sobą w systematyczny układ, rozumienie uogólnień i związków między nimi, samodzielne i sprawne posługiwanie się wiedzą dla celów teoretycznych i praktycznych, poprawny język i styl, swoboda w posługiwaniu się terminologią naukową, |
6 |
Wyczerpujące opanowanie całego materiału programowego; wiadomości powiązane ze sobą w logiczny układ ; właściwe rozumienie uogólnień i związków między nimi oraz wyjaśnianie zjawisk, umiejętne wykorzystywanie wiadomości w teorii i praktyce bez ingerencji nauczyciela; poprawny język, styl, poprawne posługiwanie się terminologią naukową. |
5 |
Opanowanie materiału programowego; wiadomości powiązane związkami logicznymi; poprawne rozumienie uogólnień i związków między nimi oraz wyjaśnianie zjawisk z pomocą nauczyciela, stosowanie wiedzy w sytuacjach teoretycznych i praktycznych, poprawność językowa, podstawowe pojęcia i prawa ujmowane w terminach naukowych. |
4 |
Zakres materiału programowego ograniczony do treści podstawowych z danego przedmiotu; wiadomości podstawowe połączone związkami logicznymi; dość poprawne rozumienie podstawowych uogólnień oraz wyjaśnianie ważniejszych zjawisk z pomocą nauczyciela, stosowanie wiadomości dla celów praktycznych i teoretycznych przy pomocy nauczyciela, niewielkie i nieliczne błędy, wiadomości przekazywane w języku zbliżonym do potocznego, mała kondensacja wypowiedzi. |
3 |
Częściowe opanowanie podstawowego materiału programowego; wiadomości luźno zestawione, ograniczona umiejętność stosowania wiedzy nawet przy pomocy nauczyciela; liczne błędy, nieporadny styl, trudności w wysławianiu. |
2 |
Rażący brak wiadomości programowych i więzi logicznej między wiadomościami; zupełny brak rozumienia uogólnień oraz kompletna nieumiejętność wyjaśniania zjawisk; zupełny brak umiejętności stosowania wiedzy; bardzo liczne i poważne błędy, rażąco nieporadny styl, duże trudności w wypowiadaniu się. |
1 |
- Ocenę końcoworoczną z obowiązkowych zajęć edukacyjnych wystawia nauczyciel przedmiotu, a ocenę zachowania wychowawca klasy.
- Oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Ocena klasyfikacyjna końcoworoczna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.
- Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia wynikający z niezależnych od ucznia okoliczności uniemożliwia lub utrudnia kontynuowanie nauki, szkoła stwarza uczniom szansę nadrobienia braków. Szansą dla ucznia mogą być:
- zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze,
- zajęcia korekcyjno – kompensacyjne,
- zajęcia pozalekcyjne z danego przedmiotu,
- zajęcia rewalidacyjne z zakresu : surdopedagogiki, tyflopedagogiki, oligofrenopadagogiki
- konsultacje z nauczycielem przedmiotu celem uzyskania wskazówek lub wyjaśnień;
- wsparcie przez pedagoga i wychowawcę;
- Nauczyciel rozpoczyna procedurę oceniania po podaniu wymagań edukacyjnych i obowiązujących form oceniania oraz ich terminów
w danym semestrze. - Ocena końcoworoczna jest oceną za drugi semestr uwzględniającą ocenę wystawioną za pierwszy semestr.
- Uczeń jest klasyfikowany dwa razy w ciągu roku szkolnego.
- Oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Ocena klasyfikacyjna końcoworoczna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.
- Zatwierdzenie ocen końcoworocznych odbywa się na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w miesiącu
- Począwszy od klasy IV szkoły podstawowej, uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania, otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej z wyróżnieniem.
- Laureaci konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim
w szkole podstawowej i gimnazjum oraz laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych w gimnazjum otrzymują z danych zajęć edukacyjnych celującą roczną (semestralną) ocenę klasyfikacyjną. Jeżeli tytuł laureata lub finalisty uczeń osiągnął po ustaleniu oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, otrzymuje z tych zajęć celującą końcową ocenę klasyfikacyjną. - Uczeń, który na koniec roku szkolnego otrzymał jedną lub dwie oceny niedostateczne może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć.
- Termin przekazywania informacji o przewidywanych ocenach:
- na miesiąc przed wyznaczonym terminem semestralnej i rocznej rady klasyfikacyjnej uczeń i jego rodzice otrzymują informację
o przewidywanych ocenach niedostatecznych z poszczególnych przedmiotów i o nagannej ocenie z zachowania; - rodzic zobowiązany jest do potwierdzenia podpisem informacji
o przewidywanej ocenie niedostatecznej i o ocenie nagannej z zachowania; - ustalona przez nauczyciela niedostateczna ocena klasyfikacyjna końcoworoczna może być zmieniona tylko w wyniku egzaminu poprawkowego.
- w przypadku pozostałych uczniów nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne oraz wychowawcy klas informują ucznia i jego rodziców (prawnych opiekunów) o przewidywanych dla niego rocznych (semestralnych) ocenach klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych i przewidywanej rocznej (semestralnej) ocenie klasyfikacyjnej zachowania, na tydzień przed semestralną i roczną radą klasyfikacyjną.
- Jeżeli w wyniku klasyfikacji śródrocznej (semestralnej)stwierdzono, że poziom osiągnięć edukacyjnych ucznia uniemożliwia lub utrudnia kontynuowanie nauki w klasie programowo wyższej ( semestrze programowo wyższym ), szkoła w miarę możliwości stwarza uczniowi szansę uzupełniania braków: dodatkowe zajęcia, dodatkowe prace, koła samopomocy koleżeńskiej.
- Uczeń klasy I – III szkoły podstawowej otrzymuje promocję
do klasy programowo wyższej, jeżeli jego osiągnięcia edukacyjne w danym roku szkolnym oceniono pozytywnie. - Począwszy od klasy czwartej szkoły podstawowej uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli ze wszystkich zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania uzyskał oceny klasyfikacyjne końcoworoczne wyższe od stopnia niedostatecznego.
- Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w punkcie 16 albo 18 , nie otrzymuje promocji i powtarza tę samą klasę.
- Decyzję o pozostawieniu ucznia wymienionego w punkcie 16
na drugi rok w tej samej klasie, podejmuje w formie uchwały Rada Pedagogiczna, biorąc pod uwagę opinię wydaną przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną w tym publiczną poradnię specjalistyczną oraz po zasięgnięciu opinii rodziców ( prawnych opiekunów ) ucznia. Wyrażenie zgody przez rodziców nie ma wpływu na uchwałę Rady Pedagogicznej, która to podjęta zgodnie z obowiązującymi przepisami jest ostateczna. - Rada Pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu ucznia do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia , któremu w danej szkole ustalono co najmniej dwa razy z rzędu ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
- Uczeń, któremu ustalono po raz trzeci z rzędu naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej, a uczeń klasy programowo najwyższej w danym typie szkoły nie kończy szkoły.
- Ocenę końcoworoczną z obowiązkowych zajęć edukacyjnych wystawia nauczyciel przedmiotu, a ocenę zachowania wychowawca klasy.
- Oceny klasyfikacyjne z dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne dodatkowe zajęcia edukacyjne. Ocena klasyfikacyjna końcowo roczna z dodatkowych zajęć edukacyjnych nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.
- Wystawiając oceną należy uwzględnić indywidualne możliwości ucznia. Na podstawie orzeczenia lekarza lub poradni psychologiczno – pedagogicznej, nauczyciel ma obowiązek dostosować wymagania edukacyjne.
- Uczeń jest klasyfikowany dwa razy w ciągu roku szkolnego.
- Zatwierdzenie ocen końcoworocznychodbywa się na posiedzeniu Rady pedagogicznej w miesiącu
- Uczeń otrzymuje promocję do klasy programowo wyższej, jeżeli
ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych
w szkolnym programie nauczania uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej z wyjątkiem ustępu pkt 23 i 24.( Zach) - Uczniowi, który uczęszczał na religię albo etykę, do średniej ocen wlicza się także roczne oceny uzyskane z tych zajęć.
- Uczeń, który nie spełnił warunków określonych w punkcie 13 albo 15 , nie otrzymuje promocji i powtarza tę samą klasę.
- Decyzję o pozostawieniu ucznia wymienionego w punkcie 13
na drugi rok w tej samej klasie, podejmuje w formie uchwały Rada pedagogiczna, biorąc pod uwagę opinię wydaną przez lekarza lub publiczną poradnię psychologiczno – pedagogiczną w tym publiczną poradnię specjalistyczną oraz po zasięgnięciu opinii rodziców ( prawnych opiekunów ) ucznia. Wyrażenie zgody przez rodziców nie ma wpływu na uchwałę Rady pedagogicznej, która to podjęta zgodnie z obowiązującymi przepisami jest ostateczna. - Rada pedagogiczna może podjąć uchwałę o niepromowaniu ucznia do klasy programowo wyższej lub nieukończeniu szkoły przez ucznia , któremu w danej szkole ustalono naganną roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania.
Egzamin klasyfikacyjny
- Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku lub wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest postaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych przekraczającej połowę czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
- Uczeń nieklasyfikowany z powodu usprawiedliwionej nieobecności może zdawać egzamin klasyfikacyjny.
- Na wniosek ucznia nieklasyfikowanego z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności lub na wniosek jego rodziców (prawnych opiekunów) rada pedagogiczna może wyrazić zgodę na egzamin klasyfikacyjny. Podstawą wyrażenia zgody jest opinia przygotowana przez zespół nauczycieli uczących w danej klasie.
- Egzamin klasyfikacyjny zdaje również uczeń:
- realizujący, na podstawie odrębnych przepisów, indywidualny program lub tok nauki;
- spełniający obowiązek nauki poza szkołą.
- Egzamin klasyfikacyjny przeprowadzany dla ucznia, o którym mowa w ust.4 pkt b nie obejmuje wychowania fizycznego , techniki , plastyki, muzyki oraz dodatkowych zajęć edukacyjnych. W tym przypadku uczniowi nie ustala się oceny zachowania.
- Egzaminy klasyfikacyjne przeprowadza się w formie pisemnej
i ustnej, z wyjątkiem przedmiotów: technologia informacyjna, informatyka, wychowanie fizyczne, technika, muzyka i plastyka,
z których egzamin ma formę zadań praktycznych. - Czas trwania części pisemnej egzaminu wynosi 45 minut, czas trwania części ustnej 40 minut (20 minut na przygotowanie
do odpowiedzi i 20 minut na odpowiedź ). - Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych.
- Termin egzaminu klasyfikacyjnego uzgadnia dyrektor szkoły
z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami). - Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust.2, 3, 4 pkt a, przeprowadza nauczyciel danych zajęć edukacyjnych w obecności, wskazanego przez Dyrektora szkoły, nauczyciela takich samych lub pokrewnych zajęć edukacyjnych.
- Egzamin klasyfikacyjny dla ucznia, o którym mowa w ust.4 pkt b, przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły, który zezwolił na spełnianie przez ucznia obowiązku nauki poza szkołą.
W skład komisji wchodzą:
- dyrektor szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze jako przewodniczący komisji;
- nauczyciele obowiązkowych zajęć edukacyjnych określonych w szkolnym planie nauczania dla odpowiedniej klasy.
- Przewodniczący komisji uzgadnia z uczniem, o którym mowa w ust.4 pkt b, oraz jego rodzicami (prawnymi opiekunami), liczbę zajęć edukacyjnych, z których uczeń może zdawać egzaminy w ciągu jednego dnia.
- W czasie egzaminu klasyfikacyjnego mogą być obecni –
w charakterze obserwatorów – rodzice (prawni opiekunowi) ucznia. - Z przeprowadzonego egzaminu klasyfikacyjnego sporządza się protokół zawierający w szczególności:
- imiona i nazwiska nauczycieli, o których mowa w ust. , a w przypadku egzaminu klasyfikacyjnego przeprowadzanego dla ucznia, o którym mowa w ust. 4 pkt b – skład komisji;
- termin egzaminu klasyfikacyjnego;
- zadania (ćwiczenia) egzaminacyjne;
- wyniki egzaminu klasyfikacyjnego oraz uzyskane oceny.
- Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację
o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik
do arkusza ocen. - Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu klasyfikacyjnego w wyznaczonym terminie , może przystąpić do niego w dodatkowym terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły.
- W przypadku nieklasyfikowania ucznia z obowiązkowych lub dodatkowych zajęć edukacyjnych, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „nieklasyfikowany” .
- Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego roczna (śródroczna) ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych jest ostateczna, z zastrzeżeniem § 61 pkt 1.
- Ustalona przez nauczyciela albo uzyskana w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego niedostateczna roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem § 62 ust.1 i § 63.
- Ustalona przez wychowawcę klasy roczna ocena klasyfikacyjna zachowania jest ostateczna.
Egzamin poprawkowy
- Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę niedostateczną z jednych albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może zdawać egzamin poprawkowy z tych zajęć.
- Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz części ustnej, z wyjątkiem egzaminu z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, techniki, zajęć technicznych, informatyki, technologii informacyjnej, oraz wychowania fizycznego, z których egzamin ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
- Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły do dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno – wychowawczych. Egzamin poprawkowy przeprowadza się w ostatnim tygodniu ferii letnich.
- Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły
- W skład komisji wchodzą:
- Dyrektor Szkoły lub nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji;
- nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne – jako egzaminujący;
- nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne – jako członek komisji.
- Nauczyciel, o którym mowa w ust.5 pkt b, może być zwolniony
z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub w innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku dyrektor szkoły powołuje jako osobę egzaminującą innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z dyrektorem tej szkoły. - Z przeprowadzonego egzaminu poprawkowego sporządza się protokół zawierający w szczególności:
- skład komisji;
- termin egzaminu poprawkowego;
- pytania egzaminacyjne;
- wynik egzaminu poprawkowego oraz uzyskaną ocenę.
- Do protokołu dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację
o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia. - Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił
do egzaminu poprawkowego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września. - Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji do klasy programowo wyższej i powtarza klasę z zastrzeżeniem pkt 11.
- Uwzględniając możliwości edukacyjne ucznia szkoły podstawowej
i gimnazjum, rada pedagogiczna może jeden raz w ciągu danego etapu edukacyjnego promować ucznia, który nie zdał egzaminu poprawkowego z jednych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, pod warunkiem że te obowiązkowe zajęcia edukacyjne są zgodnie ze szkolnym planem nauczania, realizowane w klasie programowo wyższej.
Możliwości odwoływania się od ustalonej oceny rocznej
z zajęć edukacyjnych i zachowania.
- Uczeń lub jego rodzice (prawni opiekunowie) mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny. Zastrzeżenia mogą być zgłaszane od dnia ustalenia tej oceny, nie później jednak niż w ciągu 7 dni od dnia zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
- W przypadku stwierdzenia, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania została ustalona niezgodnie z przepisami prawa dotyczącymi trybu ustalania tej oceny, dyrektor szkoły powołuje komisję, która:
- w przypadku rocznej (śródrocznej) oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych przeprowadza sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia, w formie pisemnej i ustnej, oraz ustala roczną (śródroczną) ocenę klasyfikacyjną z danych zajęć edukacyjnych;
- sprawdzian wiadomości i umiejętności ucznia z plastyki, muzyki, zajęć artystycznych, zajęć technicznych, informatyki, zajęć komputerowych i wychowania fizycznego ma przede wszystkim formę zadań praktycznych.
- w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania – ustala roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania w drodze głosowania zwykłą większością głosów; w przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego komisji.
- Termin sprawdzianu, o którym mowa w ust. 2 pkt a, uzgadnia się z uczniem i jego rodzicami (prawnymi opiekunami), jednak nie później niż w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia zastrzeżeń.
- W skład komisji wchodzą:
- W przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych:
- Dyrektor Szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji,
- nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne,
- dwóch nauczycieli z danej lub innej szkoły tego samego typu, prowadzący takie same zajęcia edukacyjne
- W przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
- Dyrektor Szkoły albo nauczyciel zajmujący w tej szkole inne stanowisko kierownicze – jako przewodniczący komisji
- wychowawca klasy
- wskazany przez Dyrektora Szkoły nauczyciel prowadzący zajęcia edukacyjne w danej klasie,
- pedagog,
- przedstawiciel Samorządu Uczniowskiego
- przedstawiciel Rady Rodziców.
- Nauczyciel, o którym mowa jest w punkcie 4 I b, może być zwolniony z udziału w pracy komisji na własną prośbę lub innych, szczególnie uzasadnionych przypadkach. W takim przypadku Dyrektor Szkoły powołuje innego nauczyciela prowadzącego takie same zajęcia edukacyjne, z tym, że powołanie nauczyciela zatrudnionego w innej szkole następuje w porozumieniu z Dyrektorem tej szkoły.
- Ustalona przez komisję roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych oraz roczna ocena klasyfikacyjna zachowania nie może być niższa od ustalonej wcześniej oceny. Ocena ustalona przez komisję jest ostateczna, z wyjątkiem oceny niedostatecznej rocznej oceny klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, z zastrzeżeniem ustaleń w § 62.
- Z prac komisji sporządza się protokół zawierający w szczególności:
- W przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnych z zajęć edukacyjnych:
- imiona i nazwiska osób wchodzących w skład komisji
- termin sprawdzianu wiadomości i umiejętności
- nazwę zajęć edukacyjnych, z których był przeprowadzony sprawdzian
- imię i nazwisko ucznia
- zadania (pytania) sprawdzające
- wynik sprawdzianu oraz ustaloną ocenę klasyfikacyjną
- W przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania:
- imiona i nazwiska osób wchodzących skład komisji
- termin posiedzenia komisji
- imię i nazwisko ucznia
- wynik głosowania
- ustaloną ocenę zachowania wraz z uzasadnieniem
Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
- Do protokołu, o którym mowa w punkcie 7, dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia i zwięzłą informację o wykonaniu przez ucznia zadania praktycznego.
- Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił
do sprawdzianu, w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w dodatkowym terminie, wyznaczonym przez dyrektora szkoły. - Przepisy stosuje się odpowiednio w przypadku rocznej oceny klasyfikacyjnej uzyskanej w wyniku egzaminu poprawkowego, z tym, że termin do zgłoszenia zastrzeżeń wynosi 5 dni od dnia przeprowadzonego egzaminu poprawkowego. W tym przypadku, ocena ustalona przez komisję jest ostateczna.
Ukończenie szkoły
- Uczeń kończy szkołę podstawową jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, na którą składają się roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych uzyskane w klasie programowo najwyższej oraz roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych zajęć edukacyjnych, których realizacja zakończyła się w klasach niższych, uzyskał oceny klasyfikacyjne z zajęć edukacyjnych wyższe od oceny niedostatecznej.
- Uczeń kończy szkołę podstawową lub gimnazjum z wyróżnieniem, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej, uzyskał z obowiązkowych zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,75 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania.
Sprawdzian poziomu opanowania umiejętności
- W latach szkolnych 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 egzamin ósmoklasisty przeprowadzany będzie z języka polskiego, języka obcego nowożytnego i matematyki.
- Od roku szkolnego 2021/2022 z przedmiotów: język polski, matematyka, język obcy nowożytny oraz jeden z przedmiotów do wyboru spośród: biologii, chemii, fizyki, geografii, historii.
- Egzamin będzie przeprowadzany na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla ośmioletniej szkoły podstawowej. Wyniki egzaminu będą przedstawiane w procentach i na skali centylowej. Przystąpienie do egzaminu będzie obowiązkowe, uzyskane wyniki nie będą miały wpływu na ukończenie szkoły, natomiast będą stanowić jedno z kryteriów rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
- Zasady organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, dotyczące m.in. warunków zwalniania uczniówz obowiązku przystąpienia do egzaminu, dostosowania warunków i formy przeprowadzania egzaminu, możliwości wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej, będą analogiczne do rozwiązań, które funkcjonowały w trakcie przeprowadzanych egzaminów gimnazjalnych.
ORGANIZACJA WEWNĄTRZSZKOLNEGO SYSTEMU DORADZTWA ZAWODOWEGO.
- Za organizację wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego odpowiada dyrektor szkoły.
- W szkole jest zatrudniony doradca zawodowy.
- Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego to ogół działań podejmowanych przez szkołę, mających na celu przygotowanie młodzieży do planowania kariery edukacyjno-zawodowej poprzez włączenie w program wychowawczy szkoły rodziców oraz innych osób, grup i instytucji.
- Doradztwo zawodowe jest nieodłączną częścią programu dydaktyczno -wychowawczego (w tym działań profilaktycznych) szkoły i służy prawidłowemu rozpoznaniu przez ucznia swojego potencjału edukacyjno-zawodowego oraz rozwijaniu jego tożsamości grupowej jako ważnego elementu funkcjonowania społecznego.
- Doradztwo zawodowe jest istotnym ogniwem i bezpośrednim wzmocnieniem edukacji, ponieważ:
- zapewnia profesjonalną pomoc zlokalizowaną w otoczeniu ucznia;
- zapobiega przypadkowości podjętych przez młodzież decyzji dotyczących edukacji i planowania kariery zawodowej;
- uczy młodzież elastycznego dopasowywania swojej ścieżki edukacyjno – zawodowej do zmian na rynku pracy;
- rozwija umiejętność świadomego zarządzania swoją karierą zawodową;
- wskazuje na praktyczne wykorzystanie edukacji w życiu zawodowym poprzez podkreślenie jej celowości i sensowności;
- przyczynia się także do wzrostu zaangażowania uczniów w sam proces edukacji (dopasowywanie programów kształcenia i oferty edukacyjnej do potrzeb rynku pracy).
- Doradztwo zawodowe w orientacji zawodowej zakłada kształcenie i rozwijanie u młodzieży świadomości własnych możliwości psychofizycznych, kształcenie ustawiczne i zdobywanie kwalifikacji zawodowych, przygotowanie ucznia do kreatywnego i mobilnego funkcjonowania zgodnie ze zmieniającymi się strukturalnymi zmianami na rynku pracy oraz przygotowanie ucznia do ewentualnej reorientacji zawodowej i samozatrudnienia.
- W oparciu o Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego powstaje roczny plan pracy zawierający w sobie: cele, metody, techniki, zadania oraz formy ich realizacji i sposoby ewaluacji oraz terminy jego realizacji (harmonogram działań).
- Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego obejmuje głównie uczniów, jak również nauczycieli i rodziców.
- Celem Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego jest tworzenie czynników zewnętrznych decydujących o trafnej decyzji edukacyjno-zawodowej (czynniki sytuacyjne i wychowawcze związane z wyborem zawodu) tak, aby pozytywnie wpływały na maksymalnie dużą grupę czynników wewnętrznych decydujących o trafnej decyzji edukacyjnozawodowej (czynniki dotyczące rozwoju ogólnego oraz cech indywidualnych).
- Realizacja Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego powinna być poprzedzona diagnozą głównego beneficjenta, jakim jest uczeń. Diagnoza powinna odnosić się do jego:
- zainteresowań;
- uzdolnień;
- możliwości i deficytów edukacyjnych;
- potrzeb rozwojowych i edukacyjnych;
- wartości, przekonań, postaw i oczekiwań;
- sytuacji rodzinnej,
- stanu zdrowia (w kontekście wyboru zawodu).
- Diagnoza powinna służyć dostosowaniu i przygotowaniu dla uczniów
- zajęć pozalekcyjnych rozwijających ich potencjał;
- zajęć psychoedukacyjnych rozwijających ich wiedzę i samoświadomość oraz umiejętności interpersonalne;
- zajęć zawodoznawczych rozwijających wiedzę o sobie, świecie zawodów, rynku pracy oraz możliwości dalszego kształcenia.
- Zadania realizowane w ramach pracy z poszczególnymi grupami:
- Uczniowie
- rozwijanie umiejętności interpersonalnych (w zakresie efektywnej komunikacji interpersonalnej, współpracy w grupie, dyskutowania, rozwiązywania konfliktów itp.) ,
- diagnoza i profilaktyka niedostosowania społecznego (uczniowie z rodzin dysfunkcyjnych, drugoroczni, z zaburzeniami zachowania np. ADHD, agresja, autodestrukcja, zaburzenia emocjonalne),
- praca z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi (uczniowie wybitnie zdolni, uczniowie z zaburzeniami w uczeniu się oraz z zaburzeniami zachowania, zaburzeniami emocjonalnymi),
- rozpoznanie predyspozycji zawodowych i przygotowanie młodzieży do wyboru drogi edukacyjno-zawodowej oraz wyboru zawodu dla rozwoju osobowości i przyszłości,
- ewaluacja realizacji Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego (stworzenie klasowego bilansu zysków i ewentualnych strat).
- Rodzice
- wspomaganie rodziców w procesie podejmowania decyzji edukacyjnych i zawodowych przez ich dzieci,
- wsparcie merytoryczne i metodyczne,
- określenie oczekiwań względem uczniów i ich rodziców,
- ewaluacja realizacji Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego (stworzenie klasowego bilansu zysków i ewentualnych strat).
- Uczniowie
- Nauczyciele
- realizowanie zadań zawartych w programie Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego,
- współpraca z rodzicami i osobą odpowiedzialną za realizację Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego,
- współpraca z instytucjami zewnętrznymi,
- wspomaganie uczniów w procesie podejmowania decyzji edukacyjno – zawodowych,
- tworzenie i uczestnictwo w zespołach samokształceniowych,
- przeprowadzenie diagnozy środowiska klasowego/szkolnego,
- Praca z uczniami – obszary
- Samopoznanie – rozwijanie samoświadomości (kim jestem, a kim chcę być?)
- zainteresowania edukacyjne (dotyczące przedmiotów szkolnych);
- zainteresowania zawodowe (dotyczące poszczególnych grup zawodów różnorodność zainteresowań, a mobilność zawodowa);
- umiejętności, uzdolnienia, talenty (uświadomienie różnicy między zainteresowaniami a uzdolnieniami – nauczenie ich rozpoznawania);
- osobowość (typy osobowości zawodowej);
- temperament w kontekście różnych zawodów;
- stan zdrowia na tle wymagań zdrowotnych poszczególnych grup zawodów;
- obraz własnej osoby - samoocena (adekwatna, zaniżona, zawyżona);
- wartości (uświadomienie posiadanego systemu wartości i rozwijanie umiejętności wykorzystania ich przy dokonywaniu ważnych decyzji);
- przekonania (rozwijanie świadomości własnych przekonań i ich wpływu na planowanie ścieżki edukacyjnej);
- Rozwijanie umiejętności społecznych
- Współpraca w grupie (świadomość ról grupowych i zasady pracy w grupie);
- Komunikacja – style komunikowania się (teoria w praktyce);
- Radzenie sobie w sytuacjach trudnych – porażki w realizacji planów edukacyjnych (reorientacja zawodowa w przypadku dokonania niewłaściwego wyboru zawodu);
- Podejmowanie decyzji w kontekście JA (umiejętności, trudności /ograniczenia, plany/marzenia) a ŚWIAT ZEWNĘTRZNY (wyzwania rynku pracy, oferta edukacyjna, wymogi rekrutacyjne, wymagania psychologiczne poszczególnych zawodów);
- Uświadomienie odpowiedzialności ucznia za własny rozwój (rozwijanie poczucia sprawstwa i wewnątrzsterowności);
- Autoprezentacja (wykorzystanie świadomości swojego potencjału w praktyce – umiejętność prezentacji siebie);
- Asertywność (obrona własnych przekonań, wartości i granic – jako jeden z ważnych aspektów uczestnictwa w grupie);
- Wyszukiwanie i przetwarzanie informacji przydatnych do planowania kariery oraz korzystanie z dostępnych źródeł pomocy doradczej (informatory, strony internetowe – m.in. szczegółowa charakterystyka poszczególnych klas zawodów, elektroniczny informator).
- Praca z uczniami – metody i techniki pracy
1) Ankiety, kwestionariusze;
2) Pogadanki;
3) Prasówki (tematyka łącząca wiedzę przedmiotową z zagadnieniami rynku pracy);
4) Zajęcia warsztatowe;
5) Prezentacje multimedialne;
6) Konkursy zawodoznawcze;
7) Konkursy wiedzy o szkołach;
8) Spotkania z przedstawicielami instytucji doradczych;
9) Spotkania z przedstawicielami pracodawców (określenie oczekiwań pracodawców) 1);
10) Spotkania z przedstawicielami różnych zawodów (rodzice);
11) Powiązanie treści programowych przedmiotu ze światem zawodów (nauczyciel –
ciekawostka/hasło, uczeń – poszukiwanie szczegółowych informacji, nauczyciel –
weryfikacja);
12) Szkolne wycieczki tematyczne;
13) Organizowanie Dnia Doradztwa Zawodowego w szkole w ramach Ogólnopolskiego
Tygodnia Kariery;
- Zajęcia socjoterapeutyczne i zajęcia wspierające.
- Nauczyciele
- Zadania nauczycieli względem ucznia:
- aktywne uczestniczenie w procesie rozwojowym ucznia;
- poszerzanie treści programowych przedmiotu o aspekty zawodoznawcze;
- motywowanie do nauki poprzez prezentację różnych technik uczenia się;
- motywowanie do rozwoju zainteresowań edukacyjnych – zachęcanie do udziału wkonkursach przedmiotowych nie tylko uczniów z najlepszymi osiągnięciami;
- tworzenie profilu przedmiotowego ucznia (informacje na temat uczenia się każdego przedmiotu – porażki, sukcesy);
- rekomendacje dotyczące dalszego kształcenia;
- nastawienie na odkrywanie potencjału ucznia i udzielanie wskazówek potrzebnychdo jego realizacji;
- rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji oraz ich realizacji;
- rozwijanie i umacnianie poczucia odpowiedzialności za własny rozwój edukacyjno – zawodowy;
- rozwijanie aktywnej postawy wobec przemian zachodzących na rynku pracy (otwartość i gotowość na zmiany: w tym również zmiany pracy i profesji w ciągu kariery zawodowej – wdrażanie do idei kształcenia ustawicznego).
- dokonywanie zapisów w dzienniku dotyczących powiązania treści programowych przedmiotu z zagadnieniami zawodoznawczymi;
- Zadania nauczyciela względem rodziców:
- współpraca w zakresie motywowania ucznia do nauki oraz wskazywanie najbardziej efektywnych form nauki – dostosowanych indywidualnie do ucznia;
- wspieranie rodziców w roli doradców ucznia poprzez przekazywanie informacji zwrotnych dotyczących możliwości ucznia w zakresie poszczególnych przedmiotów szkolnych (profil przedmiotowy ucznia), rekomendacje dotyczące dalszych ścieżek kształcenia.
- Zadania doradcy zawodowego względem nauczycieli:
- wspieranie w działaniach doradczych poprzez organizowanie spotkań szkoleniowo-informacyjnych, udostępnianie informacji i materiałów do pracy z uczniami (wzbogacanie warsztatu pracy o nowoczesne środki przekazu informacji: np. programy komputerowe, filmy zawodoznawcze);
- udzielanie wskazówek nauczycielom do przygotowania zajęć z zakresu doradztwa zawodowego;
- współprowadzenie zajęć o charakterze doradczym zgodnie z zapotrzebowaniem nauczycieli;
- określenie celów i najważniejszych zadań do realizacji w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego (Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego jako element składowy Programu Wychowawczego Szkoły);
- współpraca z Radą Pedagogiczną w zakresie tworzenia i zapewnienia systematyczności działań w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego;
- tworzenie doradczej bazy informacyjnej (biblioteka, zasoby elektroniczne, programy komputerowe, filmy o zawodach, filmy o wyborze zawodu).
- Zadania doradcy zawodowego względem rodziców:
- wspieranie w działaniach doradczych poprzez organizowanie spotkań szkoleniowo-informacyjnych (dotyczących wspierania dziecka w wyborze szkoły, wymagań rekrutacyjnych szkół);
- wspieranie rodziców w motywowaniu dziecka do nauki oraz motywowaniu do świadomego podejmowania decyzji edukacyjno-zawodowej;
- udzielanie informacji edukacyjnej i zawodowej – spotkania indywidualne (dotyczące oferty szkół, ale też sytuacja na rynku pracy, oczekiwania pracodawców, przedstawienie możliwości zatrudnienia na lokalnym rynku pracy, udostępnianie informacji na temat zawodów, praca z rodzicami uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych, z problemami zdrowotnymi, emocjonalnymi, społecznymi);
- włączanie rodziców jako przedstawicieli różnych zawodów do działań informacyjno-doradczych szkoły.
- Zadania dla osób odpowiedzialnych za realizację Wewnątrzszkolnego Systemu
Doradztwa Zawodowego:
- Koordynacja działań realizowanych w ramach Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego;
- Rozdysponowanie i monitorowanie wykonania przydzielonych zadań;
- Bieżące konsultowanie realizacji zadań, spraw z realizatorami i beneficjentami Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego;
- Systematyczne monitorowanie zapisów w dzienniku dotyczących powiązania treści programowych przedmiotu z zagadnieniami zawodoznawczymi (z upoważnienia dyrektora szkoły);
- Ewaluacja realizacji programu w danym roku szkolnym (czas, metody i techniki ewaluacji określa Rada Pedagogiczna):
- przeprowadzenie ankiet ewaluacyjnych wśród beneficjentów,
- badania losów absolwentów,
- monitorowanie poziomu efektywności dotyczącego realizacji zagadnień zawodoznawczych w ramach poszczególnych przedmiotów szkolnych,
- rozmowy indywidualne,
- zbieranie wskazówek, pomysłów od realizatorów i beneficjentów dotyczących możliwości udoskonalenia Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego.
SPOSÓB ORGANIZACJI I REALIZACJI DZIAŁAŃ W ZAKRESIE WOLONTARIATU.
Wolontariat, jako organizacja charytatywna, ma za zadanie rozwijanie w człowieku dobra oraz bezinteresowną pomoc bliźnim. Uczniowie naszej szkoły mają możliwość uwrażliwiania się na potrzeby innych oraz budowania empatii poprzez różnego rodzaju działalności na rzecz potrzebujących.
- Cele:
- Zwiększenie wrażliwości młodzieży na potrzeby innych;
- Tworzenie więzi między uczniami/nauczycielami a środowiskiem lokalnym;
- Kształtowanie postaw prospołecznych i obywatelskich
- Rozwijanie empatii i rozumienia
- Kreowanie roli szkoły jako centrum lokalnej aktywności;
- Poszerzanie wiedzy uczniów w dowolnie wybranej dziedzinie;
- Inspirowanie młodzieży do aktywnego spędzania czasu wolnego;
- Zwiększenie satysfakcji nauczycieli z wykonywanej pracy;
- Kreowanie twórczej atmosfery w szkole, sprzyjającej samorealizacji i poszerzaniu własnych zainteresowań;
- Nabycie doświadczeń i umiejętności społecznych;
- Kształtowanie umiejętności działania zespołowego;
- Współdziałanie uczniów i wzajemne wspieranie się;
- Kultywowanie i wzbogacanie tradycji szkoły zgodnie z założeniami programu wychowawczo - profilaktycznego placówki;
- Organizowanie w szkole pomocy uczniom napotykającym trudności w nauce, w życiu rówieśniczym i rodzinnym.
2.Zasady działania :
- W szkole tworzy się Radę Wolontariatu.
- Podstawowa forma działania wolontariatu uczniowskiego to SKW, czyli szkolny klub wolontariusza;
- SKW musi mieć spisany i zatwierdzony uchwałą Rady Pedagogicznejregulamin;
- Zadania wolontariackie wynikające z działalności samorządu uczniowskiego muszą zostać wpisane w program działań samorządu;
- Szkolny Klub Wolontariusza musi mieć swojego opiekuna (koordynatora działań);
- Szkolny Klub Wolontariusza wspólnie ze swoim opiekunem opracowuje roczny plan pracy i następnie organizuje przygotowanie swoich członków do konkretnych działań poprzez szkolenia w zakresie zasad obowiązujących przy współpracy z konkretną instytucją czy grupą potrzebujących. Racjonalizowania pewnych problemów, mówienia o trudnościach i wzajemnego wzmacniania oraz wsparcia;
- Wolontariat prowadzony jest w ramach zajęć nadobowiązkowych w szkole i uczniowie działają pod stała opieką nauczyciela;
- Za bezpieczeństwo uczniów na terenie szkoły odpowiada dyrektor. Jeżeli wolontariat jest organizowany przez szkołę, odpowiedzialność ponosi nauczyciel bądź opiekun prowadzący grupę na działania;
- Podejmowanie zadań niezależnie od udziału w SKW, poza godzinami szkolnymi powoduje, że ze szkoły zdjęta jest odpowiedzialność za bezpieczeństwo ucznia;
FORMY OPIEKI I POMOCY UCZNIOM, KTÓRYM Z PRZYCZYN ROZWOJOWYCH, RODZINNYCH LUB LOSOWYCH JEST POTRZEBNA POMOC I WSPARCIE.
Szkoła sprawuje opiekę nad uczniami znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej z powodu warunków rodzinnych i losowych poprzez:
- Udzielanie pomocy materialnej:
- pomoc w ubieganiu się o dopłaty z ośrodków pomocy rodzinie,
- występowanie o pomoc dla uczniów do Rady Rodziców i sponsorów,
- Zasady udzielania pomocy na zakup podręczników:
- przyznanie pomocy w formie dofinansowania zakupu podręczników następuje na wniosek rodziców ucznia (prawnych opiekunów, rodziców zastępczych), a także nauczyciela, pracownika socjalnego lub innej osoby - za zgodą przedstawiciela ustawowego lub rodziców zastępczych;
- wniosek, o którym mowa w pkt 1 składa się do Dyrektora Szkoły , do której uczeń będzie uczęszczał w danym roku szkolnym;
- Dyrektor Szkoły za pośrednictwem pedagoga szkolnego sporządza listę uczniów uprawnionych do otrzymania pomocy, w tym uczniów z rodzin, które nie spełniają kryterium dochodowego, o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej, którzy mogą otrzymać pomoc ze względu na sytuację materialną (sponsorzy),
- Pomoc materialna jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia, a także wspierania edukacji uczniów zdolnych.
- Szkoła udziela pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej samodzielnie lub w porozumieniu z ośrodkami pomocy społecznej.
- Pomoc materialna uczniom polega w szczególności na:
- diagnozowaniu, we współpracy z wychowawcami klas, sytuacji socjalnej ucznia;
- poszukiwaniu możliwości pomocy uczniom w trudnej sytuacji materialnej;
- organizacji zadań służących poprawie sytuacji życiowej uczniów i ich rodzin.
- Zadania wyżej wymienione są realizowane we współpracy z:
- rodzicami;
- nauczycielami i innymi pracownikami szkoły;
- ośrodkami pomocy społecznej;
- organem prowadzącym;
- innymi podmiotami świadczącymi pomoc materialną na rzecz rodzin, dzieci i młodzieży.
- Korzystanie z pomocy materialnej jest dobrowolne i odbywa się na wniosek:
- ucznia;
- rodziców (opiekunów prawnych);
- Pomoc materialna w Szkole może być organizowana w formie:
- zwolnień z opłat za ubezpieczenie;
- bezpłatnych obiadów;
- stypendiów socjalnych;
- stypendiów za wyniki w nauce;
- pomocy rzeczowej lub żywnościowej;
- programu: „Wyprawka szkolna”;
- innych, w zależności od potrzeb i możliwości.
- Uczniowi przysługuje prawo do pomocy materialnej ze środków przeznaczonych na ten cel w budżecie państwa lub budżecie właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
- Wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego. W przypadku utraty dochodu w ciągu trwania roku szkolnego istnieje także możliwość złożenia wniosku o przyznanie stypendium szkolnego. Jeżeli natomiast ustaną przyczyny, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego to wnioskodawca zobowiązany jest niezwłocznie powiadomić organ, który przyznaje stypendium. Stypendium szkolne wówczas wstrzymuje się lub cofa.
- Zasiłek szkolny:
- zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego;
- zasiłek szkolny może być przyznany w formie świadczenia pieniężnego na pokrycie wydatków związanych z procesem edukacyjnym lub w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, raz lub kilka razy w roku, niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego;
- wysokość zasiłku szkolnego nie może przekroczyć jednorazowo kwoty stanowiącej pięciokrotność kwoty, o której mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych;
- o zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia uzasadniającego przyznanie tego zasiłku.
- Szkoła może udzielać stypendium za wyniki w nauce:
- stypendium za wyniki w nauce może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysoką średnią ocen oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w okresie poprzedzającym okres, w którym przyznaje się to stypendium, a stypendium za osiągnięcia sportowe może być przyznane uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu co najmniej międzyszkolnym oraz co najmniej dobrą ocenę zachowania w okresie poprzedzającym okres, w którym przyznaje się to stypendium;
- o przyznanie stypendium za wyniki w nauce uczeń może ubiegać się nie wcześniej niż po ukończeniu pierwszego okresu nauki w danym typie szkoły;
- stypendium za wyniki w nauce nie udziela się uczniom klas I-III szkoły podstawowej oraz uczniom klasy IV szkoły podstawowej do ukończenia pierwszego okresu nauki,
- dyrektor szkoły powołuje w szkole komisję stypendialną;
- średnią ocen, o której mowa w ust. 13 pkt 1, ustala komisja stypendialna, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i samorządu uczniowskiego oraz uwzględniając poziom przewidzianych na ten cel środków;
- wniosek o przyznanie stypendium za wyniki w nauce wychowawca klasy składa do komisji stypendialnej, która przekazuje wniosek wraz ze swoją opinią dyrektorowi szkoły;
- wysokość stypendium ustala dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii komisji stypendialnej i rady pedagogicznej oraz w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę;
- stypendium za wyniki w nauce przyznaje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w ramach środków przyznanych przez organ prowadzący na ten cel w budżecie szkoły.
WARUNKI STOSOWANIA SZTANDARU SZKOŁY, GODŁA SZKOŁY ORAZ CEREMONIAŁU SZKOLNEGO.
Ceremoniał szkolny, a w szczególności sztandar, godło, patron szkoły jest autonomiczną sprawą szkoły i zapewnia możliwość identyfikowania się społeczności szkolnej z tradycją swojej szkoły.
- Sztandar szkoły:
- sztandarem opiekuje się poczet sztandarowy pod kierunkiem wyznaczonych przez Dyrektora Szkoły nauczycieli. Poczet powoływany jest corocznie uchwałą na ostatnim posiedzeniu rady pedagogicznej spośród prymusów szkoły i składa się z trzech trzyosobowych składów;
- uczestnictwo w poczcie sztandarowym to najbardziej honorowa funkcja uczniowska w szkole, dlatego poczet sztandarowy powinien być wytypowany z uczniów klasy piątej Szkoły Podstawowej wyróżniających się w nauce, o nienagannej postawie i wzorowym zachowaniu;
- skład osobowy pocztu sztandarowego:
- Chorąży (sztandarowy) - jeden uczeń,
- Asysta - dwie uczennice
- kandydatury składu są przedstawione przez wychowawcę klasy piątej oraz samorząd szkolny na czerwcowej radzie pedagogicznej i przez nią zatwierdzony;
- kadencja pocztu trwa jeden rok (począwszy od przekazania w dniu uroczystego zakończenia roku szkolnego);
- decyzją rady pedagogicznej uczniowie mogą być odwołani ze składu pocztu;
- poczet sztandarowy zawsze występuje w strojach galowych ze swymi insygniami. W trakcie uroczystości na wolnym powietrzu poczet może nosić okrycia wierzchnie;
- insygniami pocztu sztandarowego są biało-czerwone szarfy biegnące z prawego ramienia do lewego boku i białe rękawiczki;
- sztandar uczestniczy w uroczystościach szkolnych oraz poza szkołą na zaproszenie innych szkół i instytucji lub organizacji;
- podczas wprowadzania i wyprowadzania sztandaru i w trakcie przemarszu chorąży niesie sztandar opierając drzewce na prawym ramieniu;
- sztandarowi oddaje się szacunek. Podczas wprowadzania i wyprowadzania sztandaru wszyscy uczestnicy uroczystości stoją w pozycji „Baczność”. Odpowiednie komendy podaje osoba prowadząca uroczystość;
- Sztandar oddaje honory:
- na komendę „do hymnu” i „do hymnu szkoły”,
- w trakcie ślubowania uczniów klas pierwszych,
- w trakcie minuty ciszy dla uczczenia pamięci,
- podczas składania wieńców, kwiatów i zniczy przez delegację szkoły,
- w trakcie uroczystości kościelnych
ORGANIZACJA WSPÓŁDZIAŁANIA Z PORADNIAMI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNYMI ORAZ INNYMI INSTYTUCJAMI DZIAŁAJĄCYMI NA RZECZ RODZINY, DZIECI I MŁODZIEŻY.
1.Szkoła udziela pomocy uczniom i rodzinom w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie występowania problemu przemocy w rodzinie.
- W przypadku podejrzenia stosowania przemocy w rodzinie ucznia, a także w wyniku zgłoszenia dokonanego przez członka rodziny lub osobę będąca świadkiem przemocy w rodzinie ucznia, szkoła zobowiązana jest do uruchomienia procedury „Niebieskiej Karty”.
- O wszczęciu procedury „Niebieskiej Karty” dyrektor szkoły powiadamia Policję lub prokuratora. Podejmowanie interwencji wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę „Niebieskie Karty” i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą w rodzinie.
- W ramach procedury przedstawiciel szkoły udziela kompleksowych informacji rodzicowi, opiekunowi prawnemu lub osobie najbliższej o:
- możliwościach pomocy psychologicznej, pedagogicznej, prawnej, socjalnej oraz wsparcia rodziny, w tym o formach pomocy dzieciom świadczonych przez instytucje i podmioty w zakresie specjalistycznej pomocy na rzecz osób dotkniętych przemocą w rodzinie;
- możliwościach podjęcia dalszych działań mających na celu poprawę sytuacji osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie;
- organizuje niezwłocznie dostęp do pomocy medycznej, jeżeli wymaga tego stan zdrowia osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie;
- może prowadzić rozmowy z osobami, wobec których istnieje podejrzenie, że stosują przemoc w rodzinie, na temat konsekwencji stosowania przemocy w rodzinie oraz informuje te osoby o możliwościach podjęcia leczenia lub terapii dla osób stosujących przemoc w rodzinie;
- współpracuje z pracownikiem socjalnym w celu diagnozy sytuacji w rodzinie, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą, w tym w szczególności wobec dzieci.
ORGANIZACJA I FORMY WSPÓŁDZIAŁANIA SZKOŁY Z RODZICAMI W ZAKRESIE NAUCZANIA, WYCHOWANIA, OPIEKI I PROFILAKTYKI.
- Szkoła traktuje rodziców jako pełnoprawnych partnerów w procesie edukacyjnym, wychowawczym i profilaktycznym oraz stwarza warunki do aktywizowania rodziców.
- Aktywizowanie rodziców i uzyskanie wsparcia w realizowaniu zadań szkoły realizowane jest poprzez:
- pomoc rodzicom w dobrym wywiązywaniu się z zadań opiekuńczych i wychowawczych przez:
- organizowanie treningów i warsztatów rozwijających umiejętności rodzicielskie,
- zapewnienie poradnictwa i konsultacji w rozwiązywaniu trudności związanych z wychowaniem dziecka;
- doskonalenie form komunikacji pomiędzy szkołą a rodzinami uczniów poprzez:
- organizowanie spotkań grupowych i indywidualnych z rodzicami,
- organizowanie rodzinnych konkursów,
- przekazywanie informacji przez korespondencję, e- dziennik, e-maile, telefonicznie, stronę www, inne materiały informacyjne,
- dostarczanie rodzicom wiedzy, umiejętności i pomysłów na pomoc dzieciom w
- nauce przez:
- zadawanie interaktywnych zadań domowych,
- edukację na temat procesów poznawczych dzieci, instruktaż pomagania dziecku wnauce;
- pozyskiwanie i rozwijanie pomocy rodziców w realizacji zadań szkoły przez:
- zachęcanie do działań w formie wolontariatu,
- inspirowanie rodziców do działania,
- wspieranie inicjatyw rodziców,
- wskazywanie obszarów działania,
- upowszechnianie i nagradzanie dokonań rodziców;
- włączanie rodziców w zarządzanie szkołą, poprzez angażowanie do prac Rady
Rodziców, zespołów, które biorą udział w podejmowaniu ważnych dla szkoły
decyzji;
- koordynowanie działań szkolnych, rodzicielskich i społeczności lokalnej w zakresie
rozwiązywania problemów dzieci przez:
- ustalanie form pomocy,
- pozyskiwanie środków finansowych,
- zapewnianie ciągłości opieki nad dzieckiem,
- angażowanie uczniów z życie lokalnej społeczności.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Szkoła posługuje się następującymi pieczęciami:
- pieczątką podłużną o treści:
Szkoła Podstawowa Nr 36 Czołgistów 12 tel. 290 – 95 – 87, 294 – 77 - 05 Sosnowiec
- pieczęcią okrągłą dużą o treści
godło państwowe w środku i napis w otoku:
Szkoła Podstawowa nr 36
W Sosnowcu
- pieczęcią okrągłą małą o treści:
godło państwowe w środku i napis w otoku:
Szkoła Podstawowa nr 36
W Sosnowcu
- Szkoła prowadzi stronę internetową – sp36sosnowiec.edu.pl, na której umieszczane są wszystkie informacjezwiązane z pracą i organizacją szkoły. Administrowaniem strony zajmuje się Dyrektor Szkoły lub inna osoba wyznaczona przez Dyrektora.
- Zmiany w statucie szkoły wprowadza się uchwałą Rady Pedagogicznej.